Akademicka Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Akademicka Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Ułatwienie kobietom ze społeczności akademickiej wykonania bezpłatnego badania cytologicznego i zwiększenie świadomości jego znaczenia - to cel zawiązanej właśnie przez uczelnie w woj. śląskim Akademickiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

 Symbolem inauguracji kampanii stało się podświetlenie hali katowickiego Spodka na kolor fioletowy.

 

„To jeden z elementów misji uniwersytetu nowoczesnego, otwartego, wychodzącego z przysłowiowej wieży z kości słoniowej, który traktujemy jako wyraz naszej społecznej odpowiedzialności” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś.

 

Jak podkreślił inicjator przedsięwzięcia, poseł i lekarz ginekolog Jerzy Ziętek, wpisuje się ono w działania Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

 

„Naszym celem jest zmniejszenie śmiertelności do 2020 r. o 50 proc. Chodzi o to, żeby wykrywać problem we wczesnych stadiach, kiedy możliwe jest nawet leczenie z zachowaniem rodności kobiety. Żadna kobieta nie musi i nie może umierać z powodu raka szyjki macicy. Udało się to osiągnąć w krajach skandynawskich” – podkreślił Ziętek.

 

W ramach akcji profilaktycznej każda z pracownic, a także studentki oraz żony czy partnerki pracowników Uniwersytetu Śląskiego będą mogły bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne w wyznaczonej przychodni. Projekt wpisuje się w program badań populacyjnych, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Badania można zrobić w każdy wtorek i czwartek kwietnia od godz. 9 do 15. „Ułatwiamy paniom w ten sposób włączenie badania do swojego planu zajęć” – zaznaczył Ziętek.

 

Memorandum w celu propagowania w środowisku akademickim profilaktyki raka szyjki macicy przyjęła Regionalna Konferencja Rektorów Uczelni Akademickich, reprezentująca 15 wyższych uczelni w regionie.

 

W akcję włączają się również szkoły średnie, w których odbywają się zajęcia edukacyjne i debaty. "Debata i wykład odbędą się u nas 29 kwietnia. Początkowo zaprosiłam tylko dziewczęta, ale chłopcy spytali: dlaczego my nie? Pomyślałam, że popełniłam nietakt i chłopcy oczywiście też będą. Chodzi przecież o kształtowanie świadomych, odpowiedzialnych postaw również u mężczyzn, którzy powinni się troszczyć o swoje partnerki" - powiedziała dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. St. Maczka w Katowicach Katarzyna Ziemiec.

 

W Polsce raka szyjki macicy diagnozuje się rocznie u 4 tys. kobiet; połowa z nich umiera.

Następny artykuł

Poprzedni artykuł