Brytyjscy naukowcy zbadają geny wirusa ptasiej grypy z Turcji


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Brytyjscy naukowcy zbadają geny wirusa ptasiej grypy z Turcji

Naukowcy z Londynu w najbliższych dniach przedstawią kompletną sekwencję genów wirusa ptasiej grypy, który szerzy się w Turcji. Pozwoli to ustalić jego pochodzenie, odporność na leki i przewidzieć, czy zdolny jest on zapoczątkować pandemię - informuje pismo "The Daily Telegraph". Ekipa naukowców na czele z dr. Alanem Hay'em, dyrektorem Światowego Ośrodka Badań nad Grypą, otrzymała z Turcji sześć próbek, w tym pobranych od dwojga dzieci, które zmarły na ptasią grypę wywołaną najgroźniejszą odmianą wirusa - H5N1.

Znając strukturę DNA wirusa, naukowcy będą mogli sprawdzić skąd pochodzi, ocenić jakie ma mutacje genetyczne i jakie stwarza zagrożenie dla ludzi.

"Powód do alarmu będzie wówczas, jeśli się okaże, że wirus odpowiedzialny za śmierć tureckich dzieci odporny jest na lek Tamiflu, będący główną linią obrony przed wirusem" - powiedział dziennikarzowi "Daily Telegraph" prof. Colin Blakemore z Rady Badań Medycznych.

Gazeta donosi również, że Europejska Agencja ds. Leków otrzymała pierwszy wniosek dotyczący komercyjnego zastosowania szczepionki mającej ustrzec świat przed pandemią grypy.

O licencję na sprzedaż szczepionki ubiega się firma GSK Biologicals. Korzysta ona z nowatorskiego unijnego podejścia, zezwalającego na ocenę i aprobatę wniosku o licencję na podstawie "modelu szczepionki", opracowanego z myślą o zwalczaniu choroby zanim da ona o sobie znać. Po zidentyfikowaniu odmiany wirusa na początku pandemii, podstawowy skład szczepionki może zostać zmodyfikowany, co umożliwia szybszą reakcję i zmniejsza ryzyko, że produkowana szczepionka będzie nieskuteczna.

Dotychczas do prac nad lekiem przystępowano dopiero po wystąpieniu choroby.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł