Chińskie dzieci trują się ołowiem


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Chińskie dzieci trują się ołowiem

U 47 dzieci w prowincji Fujian we wschodnich Chinach potwierdzono wysokie stężenie ołowiu we krwi - podały w sobotę chińskie media. Jest to najnowsze z doniesień o wielu takich przypadkach w całych Chinach.

Badania dzieci ze szkoły podstawowej w Qili, przeprowadzone przez chińskie służby sanitarne, wykazały w ich krwi wysoki poziom ołowiu. Z powodu umiarkowanego zatrucia hospitalizowano siedmioletniego chłopca.

Jak podała Xinhua, o skażenie środowiska ołowiem podejrzewane są zakłady hutnicze Meiheng w Qili.

W Chinach wraz z prężnym rozwojem gospodarczym nasilają się ostatnio problemy związane ze skażeniem środowiska, co prowadzi do gwałtownych protestów przeciwko lokalnym władzom.

We wrześniu - podała Xinhua - u co najmniej czworga dzieci spośród kilkuset cierpiących na ołowicę w zachodniej części Chin stwierdzono najprawdopodobniej stałe uszkodzenia mózgu.

Jak poinformowała chińska instytucja ds. ochrony środowiska, zakłady te emitują zanieczyszczenia, których poziom 800 razy przekracza dopuszczalne normy, a lokalne władze nie podejmują jakichkolwiek działań na rzecz poprawy sytuacji.

Szczególnie wrażliwe na toksyczne działanie ołowiu są dzieci. Zatrucie ołowiem prowadzi do zaburzeń w rozwoju umysłowym, problemów z motoryką i słuchem. Ołowica wywołuje nudności, złe samopoczucie, dolegliwości sercowe i bezpłodność, uszkodzenie nerwów i mózgu. Dawka ołowiu przekraczająca 35 mg w 100 mililitrach krwi może już wywołać zmiany w centralnym układzie nerwowym człowieka.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł