Dziś poznamy laureata medycznego Nobla


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Dziś poznamy laureata medycznego Nobla

Szwedzka Królewska Akademia Nauk ogłosi w Sztokholmie nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - z medycyny i fizjologii. Ubiegłoroczną nagrodę otrzymali Barry J. Marshall i J. Robin Warren z Australii, za odkrycie bakterii Helicobacter pylori i jej roli w rozwoju wrzodów żołądka.

W 2004 roku wyróżniono autorów prac, które pozwoliły rozszyfrować działanie jednego z najważniejszych zmysłów człowieka - węchu. Rok wcześniej nagrodzono tak naprawdę prace z fizyki, dotyczące magnetycznego rezonansu jądrowego - nieinwazyjnej metody, która święci w ostatnich latach wielkie triumfy, tak w diagnostyce medycznej, jak i badaniach naukowych, choćby mózgu. Wiele rozgłosu towarzyszyło w 1998 roku przyznaniu nagrody za odkrycie roli, jaką pełnią w naszym organizmie cząsteczki tlenku azotu. To odkrycie doprowadziło potem między innymi do stworzenia popularnej Viagry.

W tym roku wśród faworytów wymienia się osoby zaangażowane w odszyfrowanie ludzkiego genomu, ale faworyci wygrywają rzadko.

Od 1901 roku laureaci Nagrody Nobla są wybierani co roku w dziedzinach: literatura, fizyka, chemia oraz medycyna lub fizjologia. Wręczana jest też Nagroda Pokojowa. Alfred Nobel nie ustanowił nagrody dla ekonomistów, którą przyznaje się dopiero od 1968 roku. Jej sponsorem jest Bank Szwecji.

Źródło: RMF FM

Następny artykuł

Poprzedni artykuł