Groźny ozon w Warszawie


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Groźny ozon w Warszawie

Od dwóch dni w Warszawie istnieje ryzyko przekroczenia stężenia ozonu w powietrzu, co może być bardzo niebezpieczne dla osób chorych na astmę oskrzelową, choroby układu krążenia oraz ludzi pracujących dłuższy czas na wolnym powietrzu. Centrum Zarządzania Kryzysowego zaleca osobom z grupy ryzyka pozostanie w domach - o ile to oczywiście możliwe. Ozon to jedna z odmian tlenu, jego cząsteczka składa się nie z dwóch, ale z trzech atomów tlenu.

Ten cięższy od powietrza atmosferycznego gaz posiada silne właściwości utleniające, dlatego też wywiera niekorzystny wpływ na komórki organizmu, np. bardzo silnie drażni płuca - powoduje obumieranie komórek nabłonka płuc, a co za tym idzie problemy w prawidłowym oddychaniu.

Ze względu na toksyczne właściwości ozonu osoby chore na serce i astmę oskrzelową powinny zostać w domach. Trójatomowy tlen źle wypływa również na ludzi zdrowych, dlatego też Centrum Zarządzania Kryzysowego zaleca ludziom pracującym na wolnym powietrzu największą ostrożność. Skąd ozon w Warszawie? Otóż gaz ten jest pośrednio dziełem człowieka – substancje występujące w spalinach silników samochodowych przyspieszają powstawanie tritlenu.

Źródło: Jerzy Piątek, polska.pl

Następny artykuł

Poprzedni artykuł