H7N2 - nowa odmiana wirusa ptasiej grypy u ssaków


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

H7N2 - nowa odmiana wirusa ptasiej grypy u ssaków

Amerykańscy mikrobiolodzy analizujący próbki aktywnych ostatnio wirusów ptasiej grypy zidentyfikowali szczep H7N2, który jest lepiej od innych przystosowany do życia w organizmie ssaków - napisały "Times" i "Daily Telegraph".

Brytyjskie dzienniki powołują się na publikację w fachowym piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Choć na krótką metę nie ma groźby ewolucji wirusa w stronę niebezpiecznych dla ludzi mutacji, to jednak jest on bliższy uzyskania właściwości umożliwiających zarażanie ludzi i wywołanie epidemii, dlatego wymaga systematycznej obserwacji -ostrzegają naukowcy.

Testy przeprowadzone na łasicach wykazały, iż H7N2 może być przekazywany między zwierzętami tego samego gatunku, ale według naukowców, dowody wskazują na to, iż ptasia grypa w tej odmianie może się rozprzestrzeniać wskutek zarażenia między ludźmi.

Wirus testowany na łasicach został pobrany w Nowym Jorku w 2003 r. od pacjenta i wprowadzony do organizmu ssaka, gdzie rozwijał się w jego układzie oddechowym na tych samych cukrach, które u człowieka występują w tchawicy.

Zdaniem naukowców wirus może ewoluować w kierunku tych samych silnych właściwości wiązania cukrów, które wykazały wirusy w trzech wcześniejszych globalnych pandemiach grypy z 1918, 1957 oraz 1968 roku.

Rodzina wirusów H7, podobnie jak szczep H5N1 - najgroźniejszy ze znanych dotychczas, któremu przypisuje się śmierć 241 osób, głównie w krajach Azji w 2003 r., najbardziej atakuje ptaki.

Wcześniej w rodzinie wirusów H7 zidentyfikowano odmianę H7N7, która wystąpiła w 2003 roku u drobiu hodowanego w Holandii, oraz łagodniejszą odmianę H7N2 w ub. r. w Anglii.

"Nasze badania wskazują na konieczność ciągłego nadzoru i badań tych wirusów, ponieważ niektóre ich właściwości przypominają wirusy mające śmiercionośny potencjał" - uważa dr Terrence Tumpey, mikrobiolog z Ośrodka do Walki z Chorobami Zakaźnymi i Prewencji w Atlancie (USA).

Szczepy grypy klasyfikowane są na podgrupy według dwóch protein: hemaglutyniny (H) oraz neuraminidazy (N).

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł