Herbata i wino napojami zdrowia


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Herbata i wino napojami zdrowia

Zielona herbata i czerwone wino korzystnie wpływają na nasze zdrowie, ponieważ zawarte w nich przeciwutleniacze neutralizują szkodliwe wolne rodniki. Skuteczność działania przeciwutleniaczy demonstrował dr Marek Wasek z Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie podczas pokazu, który odbywał się w sobotę w ramach Dnia Nauki. Wolne rodniki (utleniacze) albo przedostają się do ciała z zewnątrz, albo powstają w organizmie, np. w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych.

Zdolność wolnych rodników do utleniania związków takich jak tłuszcze, białka a nawet DNA sprawia, że są one przyczyną poważnych chorób, m.in. miażdżycy i niektórych nowotworów.

"Zdrowy, młody organizm sam się broni przed wpływem utleniaczy, ale z wiekiem skuteczność tej obrony się zmniejsza. Wtedy warto wiedzieć, czym możemy wspomóc swoje ciało. Inaczej mówiąc należy sprawdzić, który produkt zawiera najwięcej skutecznych przeciwutleniaczy" - wyjaśniał Wasek.

Aby zbadać, które substancje najlepiej zwalczają wolne rodniki, w Akademii Medycznej opracowano metodę dokładnego pomiaru liczby wolnych rodników w próbce cieczy. Dodając do próbki dwa testowane produkty i mierząc ubytek wolnych rodników można porównać, który z nich działa lepiej.

"Przez siedem lat - odkąd posługujemy się tą metodą - przebadaliśmy miliony substancji. Zajmowaliśmy się m.in. najbardziej znanym przeciwutleniaczem, czyli witaminą C. W naturze najbogatszym jej źródłem okazały się owoce dzikiej róży" - opowiadał badacz. Bardzo skuteczne w zwalczaniu wolnych rodników okazały się też czerwone wino i zielona herbata.

"Zaobserwowano, że mężczyźni z krajów śródziemnomorskich nie chorowali na miażdżycę, chociaż jedli tłuste i ciężkostrawne dania, głównie wieczorem i w nocy. Badania potwierdziły, że przyczyną były przeciwutleniacze, zawarte w skórkach winogron, z których wino pija się do posiłków właśnie w tych okolicach" - podkreślił Wasek.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

Następny artykuł

Poprzedni artykuł