Kofeina może korzystnie wpływać na kobiecą pamięć


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Kofeina może korzystnie wpływać na kobiecą pamięć

Kofeina zawarta w kawie może chronić zdolności pamięciowe u starszych kobiet - wynika z najnowszych francuskich badań, o których informuje pismo "Neurology". Do takich wniosków doszli naukowcy z Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) w Montpellier, którzy przebadali 7 tys. osób. W ciągu 4 lat zebrano dane na temat ilości spożywanych przez pacjentów napojów z kofeiną oraz oceniano ich zdolności poznawcze.

Analiza ujawniła, że spożywanie dużych ilości kofeiny wpływało korzystnie na pamięć kobiet w wieku 65 lat i starszych. Jak wykazały testy pamięciowe, słabła ona znacznie wolniej u kobiet, które wypijały powyżej 3 filiżanek kawy dziennie, w porównaniu z paniami, które piły najwyżej jedną filiżankę tego napoju.

Związek ten dotyczył również innych napojów z kofeiną, np. herbaty i utrzymywał się nawet po uwzględnieniu czynników znanych z wpływu na zapamiętywanie, jak wiek, wykształcenie, depresja, wysokie ciśnienie krwi i inne choroby układu krążenia, zażywanie różnych leków, czy niesprawność fizyczna.

Co więcej, korzystny wpływ kofeiny na pamięć był coraz lepiej widoczny wraz z upływem czasu. Na przykład, w wieku 65 lat miłośniczki napojów z kofeiną były o 30 proc. mniej narażone na pogorszenie zdolności umysłowych, w porównaniu z innymi kobietami. Natomiast powyżej 80. roku życia ryzyko to było niższe aż o 70 proc.

"Kofeina jest psychostymulantem, który wydaje się ograniczać spadek funkcji umysłowych u kobiet w starszym wieku" - komentuje główna autorka pracy, dr Karen Ritchie. Jej zdaniem, wyniki najnowszych badań są o tyle obiecujące, że kofeina jest rozpowszechnionym składnikiem codziennej diety i mogłaby powodować znacznie mniej skutków ubocznych, niż inne leki stosowane w celu wzmocnienia pamięci.

"Jednak zanim będziemy mogli polecać konsumpcję kofeiny w celu ochrony sprawności umysłowej w starszym wieku, musimy lepiej zrozumieć jej wpływ na mózg" - podkreśla dr Ritchie.

Badacze mają na razie kilka koncepcji na temat mechanizmu neuroochronnego działania kawy, ale muszą je zweryfikować w dalszych doświadczeniach.

Dotychczasowe badania nie wskazywały, aby wśród miłośników napojów z kofeiną było mniej osób cierpiących na demencję starczą. "Być może kofeina spowalnia rozwój demencji, ale ostatecznie jej nie zapobiega" - zastanawia się dr Ritchie.

Badaczka nie potrafi powiedzieć, dlaczego kofeina wywiera ochronny wpływ tylko na zdolności pamięciowe kobiet, nie zaś mężczyzn. "Kobiety mogą być po prostu bardziej wrażliwe na działanie kofeiny - ich organizm może inaczej na nią reagować lub inaczej ją metabolizować" - konkluduje Ritchie

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł