Pericyty w powstawaniu bariery krew-mózg


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Pericyty w powstawaniu bariery krew-mózg

Bariera krew-mózg jest zbudowana z komórek nabłonka naczyń krwionośnych i stanowi fizyczną przeszkodę ograniczającą przemieszczanie się cząsteczek i jonów pomiędzy mózgiem a krwiobiegiem. Dotychczas podejrzewano, że struktura ta powstaje już po urodzeniu w wyniku przekazywania sygnału między komórkami współwystępującymi z neuronami w mózgu tzw. astrocytami i komórkami nabłonka naczyń krwionośnych. Komórki otaczające naczynia krwionośne, tzw. pericyty odgrywają kluczową rolę w powstawaniu bariery krew-mózg - informują naukowcy z USA i Szwecji na łamach dwóch prac opublikowanych w tygodniku "Nature".

Richard Daneman wraz z kolegami z University of California wykazał w swoich najnowszych badaniach, że bariera krew-mózg powstaje już podczas życia płodowego, na długo zanim powstaną astrocyty. Według naukowców, kluczową rolę w jej rozwoju odgrywają komórki towarzyszące naczyniom krwionośnym tzw. pericyty.

W drugiej pracy Christer Betsholtz wraz z zespołem z Karolinska Institute w Sztokholmie potwierdził rolę pericytów w powstawaniu bariery krew-mózg. Naukowcy wykazali, że dorosłe myszy pozbawione pericytów mają barierę krew-mózg nieszczelną.

Jak podkreślają autorzy pracy, wyhodowanie zwierząt pozbawionych pericytów pomoże nam jeszcze lepiej zrozumieć proces powstawania bariery krew-mózg oraz towarzyszące mu zaburzenia, a także umożliwi opracowanie cząsteczek regulujących działanie bariery.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł