Pierwszy przypadek wirusa ptasiej grypy odpornego na lek


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Pierwszy przypadek wirusa ptasiej grypy odpornego na lek

U wietnamskiej dziewczynki wykryto szczep wirusa ptasiej grypy (H5N1) odpornego na lek, który jest stosowany w leczeniu grypy zwykłej i ptasiej oraz w zapobieganiu tym chorobom.

Nietypowego, odpornego wirusa wykryto u wietnamskiej dziewczynki, która zachorowała na ptasią grypę w lutym. Dziecko przeżyło.

Dziewczynka nie miała bezpośredniego kontaktu z ptactwem, zajmowała się natomiast chorym bratem, który zaraził się w kontakcie z drobiem. Naukowcy zastanawiają się, czy nie zaraziła się ona od brata, ale nie ma na to niepodważalnych dowodów. Jeśli tak było, byłby to pierwszy stwierdzony przypadek przeniesienia wirusa H5N1 z człowieka na człowieka.

Przeciwwirusowy lek, oseltamivir (nazwa handlowa Tamiflu), należy do grupy leków zwanych inhibitorami neuraminidazy, które (blokując wirusowe białko, neuraminidazę) zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w organizmie, pomagają złagodzić objawy lub zapobiec ich wystąpieniu w przypadku infekcji.

Autorzy doniesienia przypuszczają, że mutacja wirusa ma związek z profilaktycznym przyjmowaniem oseltamiviru na zagrożonym obszarze. Pocieszające jest, że odporny na lek wirus jest mniej żywotny i mniej zaraźliwy. W każdym razie planowane wcześniej gromadzenie i profilaktyczne stosowanie oseltamiviru na wypadek pandemii może nie wystarczyć. Trzeba będzie stosować także drugi ze skutecznych dotąd leków przeciwwirusowych, zanamivir (Relenza) - uważają specjaliści. PMW

Pełna wersja depeszy w Serwisie Naukowym PAP 

Następny artykuł

Poprzedni artykuł