Pigułki antykoncepcyjne obniżają ryzyko raka jelita grubego


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Pigułki antykoncepcyjne obniżają ryzyko raka jelita grubego

Kobiety, które stosowały hormonalne pigułki antykoncepcyjne mają nieco obniżone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w starszym wieku - informuje pismo "International Journal of Cancer".

doustne pigułki hormonalne zapewniają ochronę przed rakiem okrężnicy.

Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku przeanalizowali dane zebrane w grupie niemal 90.000 kanadyjskich kobiet w wieku od 40 do 59 lat. Stan ich zdrowia śledzono średnio przez 16 lat.

Jak wyliczyli, te, które kiedykolwiek stosowały doustne pigułki antykoncepcyjne były o 17 proc. mniej narażone na raka jelita grubego w okresie najbliższych 16 lat.

Odkrycia te pozostają w zgodzie z wcześniejszymi obserwacjami, z których wynikało, że żeńskie hormony płciowe - estrogeny, wpływają na ryzyko rozwoju tego nowotworu.

Niektóre badania wskazywały np., że starsze kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą (HTZ) są mniej narażone na raka jelita grubego. Jednak w najnowszych badaniach zależności tej nie udało się potwierdzić.

Eksperymenty laboratoryjne dowodziły z kolei, iż estrogeny mogą hamować rozwój guzów nowotworowych w okrężnicy - poprzez wpływ na podziały komórek lub przez obniżanie poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1).

Według prowadzącego badania dr Geoffreya C. Kabata, badania te nie dowodzą jeszcze, że stosowanie doustnych pigułek antykoncepcyjnych chroni przed rakiem okrężnicy. Po pierwsze, spadek ryzyka był mały. A po drugie, nie wykazano, aby był on większy dla kobiet, które stosowały pigułki przez dłuższy okres czasu. A zazwyczaj, związek między dawką leku a spadkiem ryzyka wzmacnia przekonanie o istnieniu zależności przyczynowo-skutkowej - podkreśla badacz.

Poza tym, nie można wykluczyć, że pewne elementy stylu życia pacjentek stosujących pigułki miały wpływ na zaobserwowany związek. Wiadomo bowiem, że niektóre nawyki i zachowania, jak aktywność fizyczna i zapobieganie nadwadze, obniżają ryzyko raka okrężnicy.

Dr Kabat podkreśla, że aby odpowiedzieć na te pytania trzeba jednak przeprowadzić znacznie więcej badań.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł