Podstępny hałas


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Podstępny hałas

Serwis „EurekAlert!” podaje, że według najnowszych badań długotrwałe przebywanie w hałaśliwym środowisku zwiększa ryzyko rozwinięcia się nowotworu, który może doprowadzić nawet do utraty słuchu.

Stosunkowo rzadki (6-10 proc. nowotworów występujących w czaszce) nowotwór nazywany nerwiakiem nerwu słuchowego rozwija się powoli, a symptomy stają się zauważalne dopiero około 50 roku życia.

Badania wykazały, że osoby wielokrotnie w przeciągu kilku lat wystawione na działanie hałasu o dużym natężeniu (powyżej 80 decybeli, porównywalny z hałasem ruchu ulicznego) były 1,5 raza bardziej podatne na rozwinięcie się takiego rodzaju nowotworu. To schorzenie nerwu słuchowego wywołuje bezustanne dzwonienie w uszach, może też prowadzić do utraty słuchu.

Badanych pytano o to, jak często narażeni byli na różnego rodzaju hałas: przebywanie wśród głośnych maszyn, hałas pochodzący z robót konstrukcyjnych, motorów, samolotów, słuchanie głośnej muzyki lub praca w przemyśle muzycznym, a nawet przebywanie wśród krzykliwych dzieci. Jak się okazało, największe zagrożenie zachorowania niesie ze sobą praca z głośnymi maszynami, roboty konstrukcyjne (1,8 razy większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się nowotworu) oraz przebywanie w środowisku, gdzie jest głośna muzyka, jak i zatrudnienie w przemyśle muzycznym (2,25 razy większe ryzyka zachorowania). Co nie powinno dziwić, nie bez znaczenia jest również ilość lat, podczas których osoba była narażona na przebywanie w jakimkolwiek głośnym otoczeniu. Colin Edwards, naukowiec z Uniwersytetu w Ohio, jeden z autorów badań, podkreśla: - "Nie ma znaczenia czy hałas, w którym przebywamy, jest wynikiem przebywania przez lata w hałaśliwym środowisku, np. w pracy, czy pochodzi z innego źródła".

Badacze podkreślają, że ważna jest odpowiednia ochrona słuchu, np. noszenie specjalnych ochraniaczy, oraz że jeśli wspomniany nerwiak zostanie w miarę wcześnie zdiagnozowany, można go bez problemów usunąć. Rzecz jasna "lepiej zapobiegać niż leczyć", o czym warto pamiętać, na przykład kiedy przyjdzie nam ochota na słuchanie przenośnych odtwarzaczy w autobusie czy podczas spaceru w centrum miasta.

Źródło: OAI

Następny artykuł

Poprzedni artykuł