Polacy nie boją się ptasiej grypy tak jak Czesi i Słowacy


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Polacy nie boją się ptasiej grypy tak jak Czesi i Słowacy

Polacy obawiają się ptasiej grypy mniej niż Węgrzy, Czesi i Słowacy; ci ostatni wykazują najwięcej obaw przed pandemią tej choroby - wynika z sondażu, przeprowadzonego w ramach programu badania opinii publicznej w Europie Środkowej, pod nadzorem Central European Opinion Research Group (CEORG). W ramach programu CEORG, reakcję społeczeństw Europy Środkowej na zagrożenie ptasią grypą sprawdziły centra badania opinii publicznej w Polsce (CBOS), na Węgrzech (TÁRKI), w Czechach (CVVM) i na Słowacji (FOCUS).

Jak wynika z badania, 20 proc. Polaków i 20 proc. Węgrów czuje się poważnie zagrożonymi ptasią grypą. Więcej osób wyraża takie obawy w Czechach (36 proc.) i na Słowacji (39 proc.). Ptasiej grypy nie boi się w ogóle 32 proc. Polaków i 35 proc Węgrów. Taki brak obaw charakterystyczny jest natomiast dla mniejszej liczby Czechów (15 proc.) i Słowaków (12 proc.).

Z badań wynika, że w każdym z tych czterech krajów zdecydowana większość badanych nie zmieniła zwyczajów kulinarnych i nadal je drób.

Najwierniejsi wobec drobiu okazali się Polacy (aż 86 proc. spożywa go nadal, mimo informacji o ptasiej grypie). Na kolejnych miejscach uplasowali się w tym sondażu Węgrzy (80 proc.), Słowacy (77 proc.) i Czesi (71 proc.).

Ankietowani oceniali także działania rządów i odpowiednich służb w swoich krajach w związku z zagrożeniem ptasią grypą.

Najwyżej ocenili swoje władze Węgrzy. Aż 67 proc. Węgrów (w których kraju naukowcy opracowywali szczepionkę przeciwko wirusowi ptasiej grypy) było zdania, że ich władze robią dostatecznie dużo, aby uchronić kraj przed epidemią ptasiej grypy. Zadowolonych z działań władz w tym względzie było 34 proc. ankietowanych Polaków, 31 proc. Słowaków i 27 proc. Czechów.

Prawie połowa spośród ankietowanych Polaków (46 proc.) i Słowaków (48 proc.) uważa działania swoich władz w związku z zagrożeniem ptasią grypą za niewystarczające. Spory odsetek niezadowolonych (41 proc.) jest także w Czechach.

Badanie przeprowadzono w listopadzie na łącznej grupie 4063 osób (1026 Polaków, 1012 Węgrów, 981 Czechów, 1044 Słowaków).

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł