Poważne uszkodzenia mózgu po alkoholu


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Poważne uszkodzenia mózgu po alkoholu

Pośmiertne badania mózgów młodocianych małp, które piły dużo alkoholu wykazały poważne uszkodzenia - informuje New Scientist. Mózgi małp i ludzi rozwijają się w taki sam sposób, zatem podobny efekt może występować w mózgach ludzkich nastolatków. W większości krajów spożycie alkoholu w młodym wieku jest zakazane - w Polsce do 18, a w USA nawet do 21. roku życia, natomiast nie ma takich ograniczeń między innymi w Korei Północnej, Wietnamie, Tajlandii, Rumunii i Grecji

Badania na młodych małpach - rezusach - przeprowadziła Chitra Mandyam ze Scripps Research Institute w La Jolla(Kalifornia). Polegały na udostępnianiu drinków o smaku cytrusowym przez godzinę dziennie, codziennie przez 11 miesięcy. W dwa miesiące później małpy zostały zabite, a ich mózgi porównano z mózgami małp -abstynentek.

Największe szkody nieumiarkowane picie spowodowało w komórkach macierzystych, z których miały powstać neurony hipokampa odpowiedzialne za pamięć i orientację przestrzenną - brakowało aż 50-90 procent. Zdaniem Mandyam może to tłumaczyć, dlaczego pijąca młodzież częściej wyrasta na alkoholików.

Wcześniejsze badania American Academy of Pediatrics wykazały, że wśród osób, które sięgnęły po pierwszego drinka w wieku 12 lat aż 41 proc.  uzależnia się od alkoholu, podczas gdy ci, którzy zaczynają picie po 18. roku życia mają takie problemy tylko w 11 proc. przypadków.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł