Szczepienia przeciw świńskiej grypie


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Szczepienia przeciw świńskiej grypie

Osoby z tzw. grup ryzyka: dzieci powyżej 6. miesiąca życia, kobiety w ciąży cierpiące na inne schorzenia, pracownicy służby zdrowia oraz innych służb, ważnych dla funkcjonowania państwa (policji, wojska i transportu) powinny być w pierwszej kolejności zaszczepione przeciwko wirusowi grypy A/H1N1 - taką rekomendację dla ministra zdrowia opracował komitet pandemiczny. Decyzję o szczepieniu kobiet w ciąży każdorazowo podejmować ma lekarz.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak zaznaczył w rozmowie z PAP, że rekomendacje komitetu będą mogły wejść w życie dopiero, gdy zakończą się badania kliniczne nad szczepionką przeciw nowemu typowi grypy i okaże się ona bezpieczna i efektywna. Podkreślił także, że rekomendacje komitetu są zbieżne z ostatnimi zaleceniami unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia.
"Sytuacja w zakresie pandemii w Polsce jest stabilna, nie obserwuje się zwiększonej liczby zachorowań na nowy rodzaj grypy. W porównaniu z lipcem, w ostatnich dwóch tygodniach liczba zachorowań spadła" - powiedział Fronczak.

Komitet pandemiczny nie zmienił na wtorkowym posiedzeniu obowiązujących zasad postępowania wobec osób z objawami grypopodobnymi. Osoby takie powinny zgłaszać się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten, jeśli po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta będzie podejrzewał zakażenie wirusem grypy A/H1N1, podejmie decyzję o leczeniu w warunkach domowych lub hospitalizacji, biorąc pod uwagę stan kliniczny pacjenta. Komitet rekomenduje także szczepienia przeciwko grypie sezonowej.

Według informacji, jakie rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno przesłał we wtorek PAP, MZ podpisało list intencyjny w sprawie zakupu szczepionek przeciw wirusowi grypy typu A/H1N1 do koncernów farmaceutycznych z listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Podpisanie listu intencyjnego zapewniło państwu polskiemu możliwość zakupu szczepionek, w razie gdyby została podjęta taka decyzja. Szczepionka znajduje się obecnie w fazie testów. Tak jak wszystkie produkty lecznicze, może mieć działania uboczne, które w tym momencie są jeszcze trudne do przewidzenia. Nie zmienia to faktu, że są nią zainteresowane wszystkie kraje europejskie. Dzięki podpisaniu listu intencyjnego, w przypadku dopuszczenia szczepionki do obrotu na terenie Unii Europejskiej, państwo polskie będzie mogło ją zakupić w razie wystąpienia takiej konieczności" - napisał Olechno.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy nowej grypy są podobne do towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Pod koniec sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że grypa A/H1N1 spowodowała śmierć co najmniej 2185 ludzi na całym świecie, najwięcej - 1876 w Ameryce Północnej; na całym świecie zachorowało na nową grypę co najmniej 209 438 osób. W Europie - według WHO - wirus A/H1N1 stał się przyczyną zachorowania ponad 42 557 ludzi i śmierci - 85.

Eksperci obawiają się, że wirus może zmutować i przekształcić się w bardziej śmiercionośną odmianę. WHO podkreśla, że na razie nie ma oznak, by tak się stało, lecz przestrzega, że druga fala może być gorsza, bo może objąć większą liczbę osób.

Prezentując najnowszy bilans, WHO poinformowała też, że liczba zachorowań na nową grypę na półkuli południowej maleje i pandemia przenosi się na półkulę północną, która musi przygotować się na drugą falę grypy.

WHO przewiduje, że pierwsze dawki szczepionki przeciwko grypie A/H1N1 powinny być gotowe dla północnej półkuli wczesną jesienią. W poniedziałek Fronczak mówił, że badania kliniczne nad szczepionką wciąż trwają: w przypadku osób dorosłych mają się one zakończyć we wrześniu, w przypadku dzieci - w październiku, a kobiet w ciąży - w styczniu przyszłego roku. MCA


Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł