Szkodliwa sól


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Szkodliwa sól

Ludzie, którzy znacząco zredukują ilość spożywanej soli, zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę sercowo-naczyniową o jedną czwartą, a ryzyko śmierci z powodu tej choroby nawet pięciokrotnie - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma "British Medical Journal".

Choroba sercowo-naczyniowa (z ang. cardiovascular disease, CVD) dotyczy przede wszystkim tętnic i serca, a jej konsekwencją jest najczęściej zawał serca. Schorzenie to jest główną przyczyną śmierci na świecie, powodując około 30,9 proc. wszystkich zgonów.

Wiadomo już, że zmniejszenie spożycia soli wpływa na zredukowanie ciśnienia krwi. W swojej najnowszej pracy naukowcy z Bostonu wykazali po raz pierwszy, że zmniejszenie ilości soli w diecie redukuje długoterminowe ryzyko choroby CVD.

Specjaliści badali uczestników dwóch projektów z lat dziewięćdziesiątych, analizujących efekt redukcji spożycia soli na ciśnienia krwi. Wszyscy uczestnicy badania mieli podwyższone ciśnienie krwi, a tym samym zwiększone ryzyko zachorowania na CVD. Wszyscy zmniejszyli ilość soli w diecie o około 25-35 procent. Grupę kontrolną stanowili pacjenci, którzy nie zredukowali spożycia soli.

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na CVD, wynikające z ograniczenia spożycia soli, było znaczne. Osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi miały w związku z ograniczeniem soli obniżone ryzyko o około 25 procent w badaniach powtórzonych po 10-15 latach. Śmiertelność została obniżona o około 20 procent.

Zdaniem autorów badań, ich praca jest pierwszą podającą tak silny dowód na to, że jedząc mniej soli zmniejszamy ryzyko zachorowania na choroby serca i układu krążenia.

Sól kuchenna - potoczna nazwa halitu oraz soli kamiennej; chlorku sodu (NaCl), związku chemicznego używanego jako przyprawa w kuchni.
Znajdująca się w powszechnej sprzedaży sól to tzw. sól jodowana - ze względów zdrowotnych sztucznie wzbogacona związkami jodu.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł