UNICEF i Pampers wspólnie przeciw tężcowi


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

UNICEF i Pampers wspólnie przeciw tężcowi

1 czerwca rozpoczyna się akcja społeczna pod nazwą "1 paczka = 1 szczepionka". Część środków z zakupu każdej paczki pieluszek lub chusteczek Pampers przekazana będzie na zakup szczepionek przeciwtężcowych chroniących życie dzieci i ich mam w krajach afrykańskich.

Poinformowali o tym przedstawiciele UNICEF i firmy Procter & Gamble (P&G) podczas konferencji prasowej w Warszawie.

"Na całym świecie UNICEF buduje programy i kieruje apele o współpracę do środowisk biznesowych - powiedział Marek Kurpiński, dyrektor generalny UNICEF Polska. - Dzięki współpracy z marką Pampers możemy realizować 2 podstawowe cele: po pierwsze zwrócić uwagę na problem tężca w Afryce, a po drugie uzyskać wsparcie finansowe, które pozwoli na uratowanie tysięcy istnień ludzkich każdego roku".

Do tej pory wspólna akcja UNICEF oraz Pampers została przeprowadzona już w 20 krajach na świecie, co zaowocowało zakupem 46 mln szczepionek. Dlatego właśnie postanowiono przenieść ją także na grunt polski. Środki z prowadzonej tu kampanii trafią prawdopodobnie do Kongo, choć ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą władze UNICEF.

"Jednym z głównych celów UNICEF jest pomoc dzieciom w najwcześniejszym etapie ich rozwoju. Do tej pomocy należy zapewnienie opieki medycznej, w tym także szczepień przeciwko chorobom wieku dziecięcego" - powiedziała Magdalena Hernandez, dyrektor wykonawczy UNICEF.

Jak dodała, w Polsce problem umieralności z powodu tężca został wyeliminowany już dawno, dzięki programowi obowiązkowych szczepień. Ale na świecie jeszcze kilka lat temu każdego roku choroba zabijała 215 tys. dzieci. "Od kiedy UNICEF się o tym dowiedział i podjął odpowiednie działania, udało się ograniczyć tę liczbą do 140 tys. Jednak w dalszym ciągu co trzy minuty na świecie z powodu tężca umiera jedno dziecko. Z powodu tężca, na który znamy szczepionkę" - podkreśliła Hernandez.

"Od teraz codzienne, zwykłe zakupy mogą przybrać całkiem odmienną formę i przynieść coś bardzo ważnego - dodała Jolanta Bylicka z P&G. - Rodzice mogą, nie czyniąc niczego niezwykłego, przyczynić się do ogromnych zmian".

Paweł Krzysztofik, dyrektor marketingu P&G, zadeklarował, że firma ta przekaże środki finansowe na zakup pierwszych 50 tys. szczepionek. Dla wszystkich chętnych UNICEF uruchomi też specjalne konto, na które będzie można wpłacać datki na rzecz zakupu szczepionek przeciwtężcowych dla Kongo.

W spotkaniu uczestniczyła również aktorka Małgorzata Foremniak - Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Tężec to zakaźna choroba, wywoływana przez bakterię o nazwie Clostridium tetani. Do zakażenia nią dochodzi najczęściej podczas zranienia, po którym następuje zabrudzenie rany, np. ziemią, w której znajdują się przetrwalniki laseczek tężca lub podczas porodu, poprzez zanieczyszczenie rany na kikucie pępowiny lub w skutek użycia nie wysterylizowanych narzędzi.

Pierwszymi symptomami choroby, objawiającymi się po około 3-14 dniach od zakażenia, są charakterystyczne skurcze mięśni, powodujące w pierwszej kolejności szczękościsk, a następnie także skurcze mięśni mimicznych (tzw. uśmiech sardoniczny) oraz mięsni karku i tułowia (powodujących łukowate wyprężenie ciała). U noworodków choroba przebiega bardzo gwałtownie i prowadzi do śmierci w ciągu 3 do 28 dni po porodzie.

Tężec zaliczany jest przez ONZ do grupy czterech chorób zakaźnych będących największymi zabójcami dzieci poniżej 5 roku życia.

Jak wyjaśniono podczas czwartkowej konferencji, kobieta powinna przyjąć 2 dawki szczepionki, aby ona i jej dziecko były bezpieczne podczas porodu. Aby uzyskać odporność na 10 lat musi przyjąć 5 takich dawek.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł