Warszawa: Nie chcą szczepić przeciwko wirusowi HPV


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Warszawa: Nie chcą szczepić przeciwko wirusowi HPV

Warszawski ratusz chciał zaszczepić dziewczynki z domów dziecka przeciwko rakowi szyjki macicy. Urzędnicy planowali szczepić przeciwko wirusowi HPV 12-letnie dziewczęta. Wybrano tę grupę, ponieważ w szczepionce istotne jest to, by została podana przed osiągnięciem dojrzałości płciowej i przed inicjacją seksualną. Jednak - jak pisze "Życie Warszawy" - do programu Ratusza domy dziecka zgłosiły raptem cztery wychowanki.

Niektórzy dyrektorzy placówek uznali, że szczepionka zachęci do wcześniejszej inicjacji, bo nie grozi już zakażenie. Nosicielami wirusa są bowiem mężczyźni.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to wirus z rodziny Papillomawirusów. Istnieje około 100 typów tego wirusa, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek (kłykciny kończyste), a część nowotworów złośliwych (rak szyjki macicy).

W roku 2006 na rynek Stanów Zjednoczonych i Meksyku wprowadzono szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego o nazwie Gardasil, dostępną w Polsce od listopada 2006 roku jako Silgard. Szczepionka ta skierowana jest przeciwko najpopularniejszym typom HPV wywołującym kłykciny kończyste oraz raka szyjki macicy. Badania kliniczne dowodzą, że szczepionka ma największą skuteczność, jeśli podaje się ją dziewczynkom, które jeszcze nie miały kontaktu z HPV

Źródło: Życie Warszawy/IAR/Gazeta/Wikipedia

Następny artykuł

Poprzedni artykuł