Wygasło ognisko ptasiej grypy w Łódzkiem


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Wygasło ognisko ptasiej grypy w Łódzkiem

Wszystkie rygory po wykryciu w maju ptasiej grypy u martwego łabędzia w okolicach miejscowości Warta zostały uchylone - poinformowało we wtorek 6 czerwca PAP biuro pasowe wojewody łódzkiego. Tydzień temu zniesiono obszar zapowietrzony, ale utrzymany był 10-kilometrowy obszar zagrożony. Wobec braku nowych przypadków zachorowań ptaków na niebezpieczną dla ludzi mutację wirusa H5N1, wojewoda łódzki Helena Pietraszkiewicz uchyliła obecnie wszystkie zakazy. W związku z tym nie obowiązuje już zakaz wwożenia i wywożenia ptactwa oraz handlu drobiem.

Wirus ptasiej grypy H5N1 został wykryty u martwego łabędzia niemego, znalezionego 4 maja na podmokłych terenach w pobliżu zbiornika Jeziorsko w okolicach miejscowości Warta. Od tego czasu nie znaleziono tam kolejnych martwych ptaków i nie stwierdzono przypadków zachorowań wśród ptactwa domowego.

Na Jeziorsku wprowadzony był zakaz przebywania nad wodą oraz połowu ryb. Na drogach zmieniono organizację ruchu, ograniczono prędkość pojazdów. Położono maty dezynfekcyjne.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł