Europejska Agencja ds. Leków zaleca wprowadzenie dwóch szczepionek przeciwko A/H1N1


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Europejska Agencja ds. Leków zaleca wprowadzenie dwóch szczepionek przeciwko A/H1N1

Europejska Agencja ds. Leków (EMEA) zaleciła w piątek Komisji Europejskiej wprowadzenie na rynek pierwszych dwóch szczepionek przeciwko nowej grypie A/H1N1 - poinformowała EMEA w komunikacie. Chodzi o szczepionki Pandemrix firmy GlaxoSmithKline i Focetria firmy Novartis.

Komisja Europejska, która zatwierdza wprowadzenie leków na rynek w 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej, ma - jak podano - "wkrótce" ogłosić swoją decyzję. Agencja Reutera dodaje, że zgoda ze strony KE może nadejść w ciągu 10-20 dni.

Komitet ekspertów EMEA, odpowiedzialny za naukową ocenę skuteczności i ryzyka wprowadzanych leków do użytku dla ludzi, zarekomendował, że dwie szczepionki będą podawane w dwóch dawkach w odstępie trzytygodniowym u dorosłych (w tym kobiet w ciąży) oraz dzieci powyżej szóstego miesiąca życia.

Komitet uznał jednocześnie, że ze wstępnych danych wynika, iż "szczepienie jedną dawką może wystarczyć osobom dorosłym". Zastrzegł, że "w ciągu nadchodzących miesięcy może uaktualnić swe rekomendacje na podstawie nowych testów klinicznych".

Trzecia szczepionka firmy Baxter nie uzyskała rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków. EMEA dodała, że w dalszym ciągu dokonuje przeglądu tej i innych propozycji. "Współpracujemy z firmą (Baxter) w celu pozyskania wszelkich informacji, których potrzebujemy, żeby rekomendacja mogła być wkrótce wydana" - powiedziała rzeczniczka EMEA.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że firmy farmaceutyczne będą w stanie wyprodukować rocznie około 3 miliardów dawek szczepionki przeciwko nowej grypie. Dotychczas przewidywano, że producenci leków będą w stanie wyprodukować 5 miliardów dawek rocznie.

Organizacja oświadczyła, że wyzwaniem jest również zapewnienie, aby kraje biedne otrzymały wystarczającą liczbę szczepionek, ponieważ większość ich światowych zapasów została zarezerwowana przez bogate narody. WHO będzie koordynowała dystrybucję przekazanych szczepionek, począwszy od 300 milionów dawek w listopadzie. Zaleca też, aby pierwszeństwo w szczepieniach mieli pracownicy służby zdrowia.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł