Międzynarodowy Dzień Walki z Jaskrą


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Międzynarodowy Dzień Walki z Jaskrą

6 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Jaskrą. "Na świecie żyje obecnie 7 milionów osób, które bezpowrotnie utraciły wzrok z powodu jaskry. W Polsce na jaskrę choruje aż 800 tys. ludzi. To tyle, ile mieszkańców liczy Kraków czy Łódź" - informuje Polskie Towarzystwo Profilaktyki Jaskry (PTPJ).

Leczą się jednak nieliczni. Tymczasem, jeśli chorzy w odpowiednim czasie nie podejmą leczenia czeka ich ślepota.

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Jaskry oraz Instytutu Jaskry w Warszawie, uruchomiona została specjalna strona internetowa http://www.zbadajoczy.pl, na której każdy Polak może wykonać samodzielnie test, oceniający, czy i na ile zagrożony jest tą chorobą. Test w kierunku jaskry został opracowany oddzielnie dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży.

"Jaskra, uznana przez WHO za chorobę społeczną, jest pierwszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Dotyka ludzi w każdym wieku i każdej rasy. Coraz częściej chorują na nią także dzieci i młodzież. Tylko wczesne wykrycie i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia może zatrzymać proces utraty wzroku" - podkreślają przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Jaskry.

Inicjatorami i organizatorami Ogólnoświatowego Dnia Walki z Jaskrą są World Glaucoma Association (WGA) i Word Glaucoma Patent Association (WGPA).

"Ideą, która przyświeca wszystkim organizatorom i uczestnikom tej międzynarodowej akcji, jest szerzenie informacji o jaskrze, nagłaśnianie i propagowanie wczesnej diagnostyki tej choroby wśród lekarzy, chorych i całego społeczeństwa" - informuje PTPJ.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł