Nie tylko antybiotyki zwalczą bakterie


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Nie tylko antybiotyki zwalczą bakterie

Już nie tylko za pomocą antybiotyków można walczyć z zakażeniami bakteryjnymi – naukowcy twierdzą, że udało im się opracować nową metodę leczenia, która dodatkowo nie prowadzi do powstawania tzw. superbakterii, odpornych na wszelkie leki. Nowe leki działają na innej zasadzie niż antybiotyki – mają nie zabijać bakterii, a uniemożliwiać im komunikację. Jeśli nie będą utrudniać ich wzrostu i mnożenia się, bakterie nie powinny stać się odporne.

Blokowane są także sygnały chemiczne, dzięki którym bakterie się „porozumiewają”, i na których podstawie wyczuwają, że jest ich odpowiednio wiele, by atakować organizm, w którym się znalazły. Taka blokada prowadzi do powstrzymania zakażeń.

Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin znaleźli sposób przyspieszenia dotąd bardzo wolnego sposobu tworzenia się potrzebnych substancji. Ich praca daje nadzieję m.in. w przypadkach poważnych zakażeń gronkowcem złocistym. Problem polega na razie na tym, że nowa metoda działa dobrze w warunkach laboratoryjnych. Teraz trzeba potwierdzić jej skuteczność u człowieka.

Źródło: RMF FM

Następny artykuł

Poprzedni artykuł