O chorobach mózgu, jego możliwościach oraz nowych sposobach leczenia chorób mózgu


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

O chorobach mózgu, jego możliwościach oraz nowych sposobach leczenia chorób mózgu

O chorobach mózgu, jego możliwościach oraz nowych sposobach leczenia chorób mózgu będzie można usłyszeć podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Poznaniu. 6. Tygodnia Mózgu. W programie zaplanowano 9 wykładów popularno-naukowych.
Prelekcje odbywać się będą w Ośrodku Nauki Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu przy ul. H. Wieniawskiego. Rozpoczynać się będą codziennie o godz. 17.

"Podczas Tygodnia Mózgu mówimy o nim z punktu widzenia różnych dyscyplin. Staramy się przygotować różnorodne tematy, zarówno te dotyczące medycyny oraz związane z możliwościami mózgu. Chcemy, żeby wykłady prezentowały różne informacje. W końcu mózg jest ciekawy i ma wiele tajemnic" - powiedziała w rozmowie z PAP Maria Osiak z poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk.

W ramach wydarzenia zaplanowano wykłady poświęcone m.in. pracy mózgu podczas używania j. migowego, wpływu sztuki na pracę mózgu oraz cierpieniu. Ponadto usłyszeć będzie można wykład dotyczący chorób mózgu, takich jak depresja, glejak mózgu czy uzależnienie od alkoholu i narkotyków.

Wśród prelegentów znaleźli się poznańscy oraz warszawscy naukowcy: dr Paweł Rutkowski, prof. Krzysztof Łastowski, prof. Jerzy Mellibruda czy prof. Bożena Kamińska.

Jak zaznaczyła Osiak, wykłady mają charakter popularno-naukowy, a ich celem jest popularyzacja nauki wśród społeczeństwa oraz prezentacja aktualnej wiedzy dotyczącej badań naukowych nad mózgiem i układem nerwowym.

Po zakończeniu każdej prelekcji jej uczestnicy będą mogli zadać naukowcom pytania.

Wszystkie wykłady będą transmitowane na żywo na stronie internetowej poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Każdy z nich będzie również tłumaczony na j. migowy.

W poniedziałek po wykładzie inauguracyjnym w Auli Nova w Poznaniu odbędzie się koncert muzyki jazzmana Krzysztofa Komedy, który został przygotowany przez Akademię Muzyczną.

Ponadto przed salą wykładową obejrzeć będzie można składającą się w z dwóch części wystawę prezentującą możliwości mózgu. Na planszach przygotowanych przez plastyka znalazły się opisy miejsc mózgu oraz funkcji, za które odpowiadają. Na drugą część wystawy składa się prezentacja prac przygotowanych przez dzieci, które przedstawiły ich wyobrażenia dotyczące pracy mózgu podczas wykonywania przez człowieka różnych czynności. 6. Tydzień Mózgu potrwa do piątku. Wstęp na wszystkie wykłady jest bezpłatny. Organizatorami tegorocznej edycji jest poznański oddział PAN wspólnie z Instytutem Genetyki Człowieka PAN i Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN.

Następny artykuł

Poprzedni artykuł