Rośnie aktywność kleszczy


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Rośnie aktywność kleszczy

Wiosną rośnie aktywność kleszczy, pasożytów przenoszących groźne dla człowieka choroby zakaźne - kleszczowe zapalenie mózgu (KLM) oraz boreliozę. Odpowiedni ubiór podczas wycieczek do lasu oraz szczepienie to skuteczne metody zabezpieczające przed ukąszeniem kleszcza lub jego skutkami - podkreślają lekarze. 28 marca zainaugurowano drugą edycję kampanii edukacyjnej "Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę". Celem kampanii jest informowanie społeczeństwa o możliwościach zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze.

"Szczepienie jest jedyną skuteczną metodą ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu" - podkreśla prof. Teresa Hermanowska-Szpakowicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Akademii Medycznej w Białymstoku. Jak przypomina badaczka, ta wywoływana przez wirusy choroba może prowadzić do groźnych powikłań neurologicznych, a nawet zagrażać życiu. Do najczęstszych powikłań KLM zalicza się porażenie nerwów powodujące niedowład, zaburzenia mowy czy oddychania oraz napady padaczkowe i utratę świadomości.

Z informacji przytoczonych przez dr Pawła Stefanoffa z Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od 1993 roku wzrasta liczba zachorowań na KLM w Europie Środkowej. W naszym kraju rekordowy pod tym względem był rok 2003, kiedy zanotowano ok. 340 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Szczególnie wysokie ryzyko zachorowania na KLM występuje w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, świętokrzyskim, jak również dolnośląskim, opolskim i mazowieckim, gdzie znajduje się dużo lasów liściastych i mieszanych.

Choć najczęściej można się nim zarazić przez ugryzienie kleszcza, to ryzyko infekcji stwarza również picie surowego mleka, pochodzącego od chorej krowy.

Według prof. Hermanowskiej-Szpakowicz, obecnie brak jest skutecznych leków przeciw wirusowi wywołującemu KLM. To sprawia, że coraz częściej poddajemy się szczepieniom. Aby nabyć odporność, należy zastosować trzy dawki szczepionki, a po ok. trzech latach wskazane jest przyjęcie dawki dodatkowej - tłumaczyła dr Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Akademii Medycznej w Warszawie. Badania wskazują, że po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki niemal każdy organizm wytwarza przeciwciała chroniące przed wirusem KLM.

Nie opracowano dotychczas szczepionki, która skutecznie chroniłaby przed drugim schorzeniem przenoszonym przez kleszcze, tj. boreliozą. Jest to choroba wywoływana przez bakterie z rodzaju krętków. Jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, można ją skutecznie leczyć z użyciem antybiotyków - podkreśla profesor. Choroba może przerodzić się w przewlekłą i wywołać groźne powikłania, jak zmiany zapalne w stawach, zapalenie nerwów, mięśnia sercowego, zapalenie mózgu i rdzenia. Leczenie przewlekłej boreliozy jest bardzo trudne i kosztowne.

Zdaniem dr Stefanoffa, najlepszą metodą, aby uniknąć zakażenia boreliozą jest odpowiednie ubieranie się na wycieczki do lasów i parków. Należy nosić długie spodnie, pełne buty, okrycia głowy. Trzeba też pamiętać, aby w razie ewentualnego ugryzienia przez kleszcza usunąć go dokładnie pęsetą, a nie smarować masłem i nie zgniatać. Pasożyt zaczyna się wtedy dusić i wydala zawartość układu pokarmowego do ranki, a ryzyko zakażenia wirusem KLM lub krętkami wzrasta.

Kleszcze najczęściej spotyka się na wilgotnych obszarach, zwłaszcza na pograniczu łąk i lasów liściastych oraz w parkach i zaroślach w pobliżu jezior i rzek. Pasożyty te są aktywne od wiosny aż do późnej jesieni.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

Następny artykuł

Poprzedni artykuł