Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach

W Polsce co roku odnotowuje się 6 tys. nowych zachorowań na chłoniaki nieziarnicze i tysiąc nowych zachorowań na chłoniaka Hodgkina - poinformował szef Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków i prezes Polskiej Unii Onkologii, dr Janusz Meder. Z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach, po ulicach Warszawy jeździł będzie w sobotę specjalny zabytkowy tramwaj, w którym będą udzielane informacje o chłoniakach. Każdy pasażer otrzyma ulotkę informacyjną, będzie mógł także porozmawiać z lekarzem hematologiem o nowotworach układu chłonnego.

To inicjatywa Stowarzyszenia Wspierającego Chorych na Chłoniaki "Sowie Oczy". Jak wyjaśnił szef stowarzyszenia, Arthur Masny, tramwaj będzie kursował od godz. 10 do 17., na trasie: plac Narutowicza - Praga - plac Narutowicza, zatrzymując się m.in. na ul. Chałubińskiego, przy Dworcu Wileńskim oraz na placach: Bankowym, Konstytucji i Zbawiciela.

Do zachorowania na chłoniaka dochodzi wówczas, gdy komórki układu chłonnego mnożą się bez kontroli organizmu. Takie nowotworowe komórki mogą rozwijać się m.in. w węzłach chłonnych, śledzionie, szpiku kostnym i krwi.

Objawy chłoniaków to np.: powiększone węzły chłonne na szyi, pod pachami i w pachwinach, utrzymujące się uczucie osłabienia i znużenia, duszności po wysiłku, częste pokasływanie, gwałtowny spadek wagi ciała, temperatura utrzymująca się w granicach 37,5 - 38 stopnia Celsjusza, obfite pocenie się w nocy i uporczywe swędzenie skóry.

Jak podkreślono na konferencji, objawy chłoniaka są mało charakterystyczne i bywają mylone z objawami infekcji. Dlatego chorzy z chłoniakami są często diagnozowani i leczeni zbyt późno.

Ziarnica złośliwa jest chłoniakiem najłatwiejszym do wyleczenia (ok. 90 proc. przypadków choroby rozpoznanych we wczesnym stadium jest wyleczalnych). Zazwyczaj występuje u ludzi ok. 30 roku życia i w wieku podeszłym. Z kolei chłoniaki nieziarnicze to najbardziej popularna forma chłoniaka. Najczęściej chorują na nie osoby w wieku 45-60 lat.

Organizatorem międzynarodowych obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach jest Lymphoma Coalition - organizacja zrzeszająca ponad 30 stowarzyszeń pacjentów chorych na chłoniaki, m.in. z Niemiec, Hiszpanii, Irlandii, USA, Kanady, Brazylii i Australii. W Polsce obchody te zainicjowało Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki "Sowie Oczy".

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł