Dzień Mózgu w Trójmieście 2011


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Dzień Mózgu w Trójmieście 2011

Dnia 18 marca 2011r. na sopockim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie naukowe ? Dzień Mózgu 2011. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa naukowa w Trójmieście w ramach Światowego Tygodnia Mózgu, który corocznie jest organizowany przez Fundację DANA.

Celem Światowego Tygodnia Mózgu jest propagowanie i popularyzowanie wiedzy o mózgu oraz ukazywanie ciągłego rozwoju badań naukowych mających na celu rozwiązanie zagadek tego tajemniczego organu.

Organizatorem Dnia Mózgu 2011 jest Koło Naukowe Empiria działające w SWPS WZ Sopot, które zaprosiło do współtworzenia tego wydarzenia Studenckie Koło Naukowe Homunculus i Koło Nauk Psychologicznych Anima z Uniwersytetu Gdańskiego, Pismo Awangardy Filozoficzno-Naukowej Avant z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Koło Naukowe Integra z SWPS WZ Sopot.
Podczas tego interdyscyplinarnego święta mózgu przewidziane są wykłady specjalistów zajmujących się  neuropsychologią, badaniem snu, neurobiologią uzależnień, neurodydaktyką  oraz kognitywistyką. Na koniec odbędą się warsztaty prowadzone przez koła naukowe, podczas których uczestnicy będą mogli między innymi: zobaczyć eksperymenty z wykorzystaniem szczurów, dowiedzieć się o falach swojego mózgu przy pomocy aparatu EEG, zobaczyć trójwymiarowy atlas mózgu, dowiedzieć się jak lepiej zapamiętywać informacje i szybko czytać, jaką dietę lubi nasz mózg, czym są neurony lustrzane, jak funkcjonuje nasza świadomość, dlaczego patrzeć to nie zawsze znaczy widzieć oraz odbędą podróż po ciekawych zakątkach mózgu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniu Mózgu wszystkie zainteresowane osoby: studentów i wykładowców akademickich, jak również dorosłych, młodzież i dzieci, dla których polecamy szczególnie część warsztatową.

Pełen program znajduje się na stronie: dzienmozgu2011.wordpress.com

Ewa Międzobrodzka
Koordynator Dnia Mózgu 2011
Koło Naukowe Empiria SWPS WZ Sopot

Dzień Tydzień Mózgu 2011

PROGRAM

 9:00 ? 11:45  - CZĘŚĆ I ?WYKŁADY (aula 015)

dr Emilia Sitek (GUMed) ? O mózgu starzejącym się inaczej... - opowieści neuropsychologiczne

Wykład dr Sitek będzie obejmował następujące zagadnienia: specyfikę pracy neuropsychologa,  starzenie się- fizjologia a patologia, typy otępień (epidemiologia), ciekawe przypadki kliniczne (otępienie czołowo-skroniowe, afazja pierwotna postępująca, otępienie semantyczne, otępienie czołowo-skroniowe z parkinsonizmem sprzężone z chromosomem 17, atrofia korowa tylna).

prof. Edyta Jurkowlaniec ? Kopeć (UG) ? Tajemnice snu

Pani Profesor przybliży słuchaczom sposób funkcjonowania mózgu podczas snu, którym zajmuje się w Pracowni Badań Snu.

dr Wojciech Glac (UG) ? Neurobiologia uzależnień

W ramach wykładu dr Glac przedstawi: co to jest uzależnienie i na czym polega uzależnienie psychiczne i fizyczne, podział substancji uzależniających z ich któtką charakterystyką, budowę i fizjologię układu nagrody i innych systemów ośrodkowego układu nerwowego zaangażowanych w proces uzależnienia oraz mechanizm powstawania uzależnienia od najbardziej popularnych substancji takich jak nikotyna, alkohol, psychostymulanty, opioidy, psychodeliki.

godz. 11:45 ? 12:00 ? PRZERWA KAWOWA

12:00 ? 15:00 - CZĘŚĆ II ?WYKŁADY

dr Tomasz Cecot (University of Southampton , Bristol) ? Dotkniecie mózgu. Czyli o tym, ze czujemy mózgiem a nie ręka.

Wykład przez Internet wyjaśniający podstawy czucia dotyku. To z pozoru bardzo proste zjawisko okazało sie stosunkowo trudne do badania, a jeszcze trudniejsze do interpretacji. Podczas wykładu dowiemy się o tym, jak odbierany, kodowany i przewodzony jest bodziec dotykowy, dokąd zmierza i jak (hipotetycznie) przebiega jego analiza. A teraz zamknijmy oczy i dotknijmy różnych przedmiotów w pobliżu: np. długopisu, biurka, kluczy albo przejedźmy ręką po ubraniu? Czy czujemy różnice? Ale jak to sie dzieje, ze coś odczuwamy jako gładkie a cos innego jako szorstkie? O tym wszystkim dowiemy się podczas wykładu.

 

dr Tomasz Komendziński, mgr Anna Kaczmarczyk,  mgr Przemysław Nowakowski, mgr Paweł Gładziejewski (Pismo Awangardy Filozoficzno-Naukowej AVANT, UMK) -   Czy każdy mózg ma swoje ciało?  

dr Marzena Żylińska (NKJO w Toruniu) - Neurodydaktyka - nauczanie przyjazne mózgowi.

Wykład dr Żylińskiej polecamy szczególnie nauczycielom, którzy są zainteresowani nowymi metodami nauczania, opartym  na wiedzy o mózgu, procesach pamięci, uwagi, emocji.

15:00 ? 17:00  - CZĘŚĆ III ?WARSZTATY PROWADZONE PRZEZ KOŁA NAUKOWE

Koło Naukowe Homunculus (UG)

?         Czy to jest uzależniające ? ? czyli jak testuje się potencjał uzależniający różnych substancji u zwierząt (warsztaty z wykorzystaniem szczurów)

Celem warsztatów jest poznanie testu warunkowanej preferencji miejsca ? jednego z najważniejszych modeli służących do określania potencjału uzależniającego różnych substancji. Test warunkowanej preferencji miejsca pozwala na określenie czy dana substancja może uzależniać, a także która z dwóch testowanych substancji ma większe właściwości uzależniające. Członkowie Koła opiszą i zaprezentują działanie testu preferencji miejsca u szczurów. Dodatkowo zaprezentowane zostaną inne testy behawioralne stosowane u zwierząt w celu określenia ich aktywności eksploracyjnej (test nowości, test otwartego pola), poziomu lęku (test light-dark box, test uniesionego labiryntu krzyżowego) oraz pozycji socjalnej (test interakcji socjalnych).

 

czas trwania warsztatów ? około 45 minut

minimalna przerwa między warsztatami ? około 10 minut

liczba osób biorących jednorazowo udział w warsztatach ? maksymalnie 15

 

 

?         Warsztaty EEG ? podczas warsztatów będzie można zobaczyć fale swojego mózgu

 

?         Atlas 3D mózgu

Koło Naukowe Anima (UG)

Ewa Karabanowicz i Weronika Affelt ? Trening szybkiego czytania.

Ewelina Gołębiewska i Kaja Stokłosa ? Nie zapomnij!- techniki mnemotechniki.

czas trwania warsztatów ? około 45 minut

minimalna przerwa między warsztatami ? około 10 minut

liczba osób biorących jednorazowo udział w warsztatach ? maksymalnie 15

Koło Naukowe Empiria (SWPS WZ Sopot)

?         Natalia Frankowska ? Dieta i mózg.

Warsztat poświęcony odpowiedniej diecie dla mózgu, podczas którego będzie można skosztować różnych smakołyków.

?         Ewa Międzobrodzka (KN Empiria) i Kacper Ptaszek (SKN Homunculus) ? Neurony lustrzane

Prezentacja/warsztat poświęcony neurobiologicznym podłożom ludzkiej empatii, za które uważa się neurony lustrzane. Podczas niej zostanie przybliżony ich mechanizm działania w normie, hipotetyczny mechanizm lustrzany w kontekście obserwacji reakcji uczestników Projektu Polska Akademia Dzieci oraz w patologii ? w autyzmie.

?         Monika Błajet ? Podróż po mózgu

Warsztat poświęcony ciekawostkom związanym z wybranymi strukturami mózgu oraz mózgu w liczbach ? ulotka.

  • Konrad Bocian - Patrzeć nie zawsze znaczy widzieć!

Prezentacja poświęcona efekcie ślepoty zmian.

  • Paweł Mordasiewicz - Świadomie o świadomości.

Wystąpienie dotyczące zagadnienia świadomości oraz problemów z nią związanych.

Koło Naukowe Integra (SWPS WZ Sopot)

  • Jacek Golański, Jakub Felczak - Joga śmiechu.

Podczas warsztatów będzie można śmiać się do utraty sił oraz dowiedzieć się, co się dzieje w naszym mózgu podczas śmiechu. Czas trwania jednego warsztatu ? około 55 minut, maksymalna ilość osób: 20.

Następny artykuł

Poprzedni artykuł