LIFENET


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

LIFENET

Na I Oddziale Kardiologiczno-Angiologicznym Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Ustroniu uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą. To kolejna w województwie śląskim placówka, która włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej LIFENET. W całej Polsce, w "sieci życia" bije już ponad 50 serc.

"Dzięki systemowi telemedycyny ratunkowej LIFENET, lekarze mogą zaoszczędzić cenny czas i udzielić chorym z zawałem serca pomocy przed upływem tzw. złotej godziny" - mówi Ordynator dr Marek Król z I Oddziału Kardiologiczno-Angiologicznego w Ustroniu. "System pozwala na teletransmisję danych. Badania EKG są przesyłane przez zespół ratowników bezpośrednio do dyżurującego w szpitalu kardiologa, ten wydaje szybką diagnozę, a pacjent jest transportowany bezpośrednio do ośrodka wykonującego ratujące życie inwazyjne zabiegi kardiologiczne."

System LIFENET składa się z dwóch elementów. Defibrylator-monitor LIFEPAK wyposażony jest w moduły do teletransmisji danych (czyli badania EKG). Dane odbiera MSO (Medyczna Stacja Odbiorcza), czyli specjalny komputer znajdujący się w pracowni hemodynamiki, z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację.
"W przypadku zawałowców, czas odgrywa niezwykle ważną rolę" - wyjaśnia Mieszko Skoczylas z firmy Physio-Control, działu Medtronic Poland. "W miejscach, gdzie system LIFENET jeszcze nie funkcjonuje, chorzy z podejrzeniem zawału serca są transportowani przez Pogotowie Ratunkowe do najbliższych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Tam wykonuje się badania i dopiero po rozpoznaniu zawału, następuje transport kolejną karetką do ośrodka, w którym można wykonać zabieg angioplastyki. Dzięki zastosowaniu systemu, omijamy wszystkie etapy pośrednie i dajemy zawałowcom większe szanse na przeżycie."

System telemedycyny LIFENET działa już prawie w całym kraju. W trybie całodobowym pracuje ponad 50 MSO, a transmitować do nich mogą defibrylatory z ponad 41% z karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z ponad 80 SOR-ów. Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia.

_____________
Physio-Control, Dział Medtronic Poland jest czołowym producentem i dystrybutorem sprzętu do ratowania życia (seria defibrylatorów LIFEPAK), urządzenia do automatycznej resuscytacji LUCAS? oraz dostawcą rozwiązań z zakresu telemedycyny (sieć LIFENET). Misją firmy jest pomaganie ofiarom w nagłych stanach kardiologicznych, począwszy od pierwszej pomocy udzielanej na miejscu zdarzenia, przez opiekę jednostek pogotowia ratunkowego, aż do stabilizacji stanu pacjenta w ośrodku zdrowia


Następny artykuł

Poprzedni artykuł