Sok z rokitnika dobry dla serca


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Sok z rokitnika dobry dla serca

Indyjskim naukowcom jako pierwszym udało się uzyskać zachowujący większość cennych właściwości sok z korzystnie wpływających na serce owoców rokitnika zwyczajnego - informuje "Journal of the Science of Food and Agriculture."

Owoce rokitnika zwyczajnego oprócz dużej ilości witaminy C zawierają obniżające poziom cholesterolu we krwi substancje, które zapobiegają miażdżycy.

Roślina ta występuje także w Polsce, choć jest traktowana raczej jako ozdobna. W Chinach, Tybecie Mongolii i Rosji z rokitnika przyrządza się zdrowotne napoje.

Naukowcom z laboratorium w indyjskim Trivandrum udało się opracować doskonalszą metodę ekstrakcji soku, wykorzystującą wysokoobrotowe wirówki. Dzięki temu można zachować większą część przeciwutleniaczy, które zapobiegają utlenianiu się szkodliwego cholesterolu LDL i jego przyleganiu do wyściółki naczyń krwionośnych.

Jak wykazała analiza, uzyskany nową metoda sok zawiera ponad 40 procent obecnych w nieprzetworzonym w owocu polifenoli, 50 procent flawonoidów i 70 procent witaminy C. Poza tym obecne są w nim, nienasycone kwasy tłuszczowe i sterole roślinne.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł